تحلیل swot چیست چه زمانی و چگونه از آن استفاده کنیم

تجزیه و تحلیل SWOT (نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهدیدها) چارچوبی است که برای ارزیابی موقعیت رقابتی یک شرکت و توسعه برنامه ریزی استراتژیک مورد استفاده قرار می گیرد.
تجزیه و تحلیل SWOT به منظور بررسی داده های داخلی و خارجی یک سازمان بوده که داده ها و اطلاعات داخلی شرکت شامل نقاط قوت و ضعف بوده و داده های خارجی سازمان، که از محیط خارجی سازمان نشات می گیرند، شامل فرصت ها و تهدیدها می باشد.

تجزیه و تحلیل SWOT چیست؟

تجزیه و تحلیل SWOT یک تکنیک برای ارزیابی عملکرد، رقابت، ریسک و پتانسیل یک تجارت بوده که با استفاده از داده های داخلی و خارجی می تواند به برنامه ریزی و توسعه برنامه های استراتژیک یک سازمان کمک کند.

بررسی داده های داخلی و خارجی سازمان، می تواند به مشاغل جهت ارزیابی برنامه های سازمان کمک کرده و به احتمال زیاد باعث موفقیت این برنامه ها در راستای استراژیک سازمان خواهد شد.

تجزیه و تحلیل SWOT اولین بار در مشاغل توسط سازمان های دولتی، افراد غیر انتفاعی، سرمایه گذاران و کارآفرینان مورد استفاده قرار گرفت.

اگر علاقه مند هستید تا در مورد برندینگ اطلاعات بیشتری کسب کنید، بر روی لینک زیر کلیک کنید.

چطور هویت برند برای خودمان بسازیم›

نمونه ای از آنالیز SWOT

در سال 2015، SWOT شرکت کوکاکولا نشان دهنده نقاط قوت این تجارت جهانی، شبکه توزیع گسترده و فرصت های موجود در بازارهای نوظهور را را نشان می دهد. با این وجود، ضعفها و تهدیدهایی مانند نوسانات ارزهای خارجی، افزایش علاقه مردم به نوشیدینهای سالم و رقابت از سوی شرکت های نوشیدنی سالم به چشم می خورد.

نمونه ای از آنالیز SWOT

نقاط قوت در SWOT

نقاط قوت یک سازمان به این امر اشاره دارد که یک سازمان چه ویژگی هایی دارد که آن را از سایر رقبا متمامیز کرده و باعث می شود تا مشتریان، شما را به رقیبتان ترجیح دهند.

آیا در مورد نحوه وایرال کردن یک پست در اینستاگرام اطلاعاتی دارید:

نحوه وایرال کردن یک پست در اینستاگرام›

نقاط ضعف در SWOT

نقاط ضعف یک سازمان سطح مطلوب فعالیت یک سارمان را متوقف می کند. عوامل مختلفی مانند، کیفیت پایین محصولات، نام تجاری ضعیف، زنجیره تامین ضعیف و یا حتی می توان به فقدان سرمایه گذاری اشاره کرد.

فرصت ها در SWOT

فرصت ها به عوامل خارجی مطلوب اشاره دارد، که می تواند یک مزیت رقابتی به سازمان دهد. به عنوان مثال: اگر یک کشور تعرفه های خود را کاهش دهد، یک تولید کننده اتومبیل می تواند، تا اتومبیل های خود را به بازار جدید صادر کرده، که این امر باعث افزایش فروش و سهم بازار می شود.

تهدیدها در SWOT

تهدیدها به عوامل گفته می شود که امکان آسیب رساندن به بک سازمان را دارد. اگر شما یک شرکت تولید کننده محصولات کشاورزی باشید، خشکسالی تهدید جدی بوده زیرا ممکن است که باعث از بین رفتی و یا کاهش عملکرد محصول شود.

تهدیدها در SWOT

مزایای استفاده از تجزیه و تحلیل SWOT

تجزیه و تحلیل SWOT یک روش بسیار عالی جهت هدایت جلسات استراتژی سازمان است. این امکان وجود دارد که همه افراد هنگام حضور در این جلسات، به بررسی چهار عنصر اصلی SWOT پرداخته و حتی می تواند تا منجر به طوفان مغزی شود.

معمولا دپارتمان های بازاریابی، تولید و فروش برای اینکه بتوانند تا در مسیر درستی قرار بگیریند، نیاز دارند تا حتما برای برنامه ریزی پلن های استراتژیک خود به بررسی چهار عنصر اصلی SWOT بپردازند.

نتیجه گیری:

حتما در نظر بگیرید که اگر شما به تجزیه تحلیل SWOT نپردازید، حتما در مسیری که می روید با مشکلاتی بسیاری برخورد کرده که باعث رکورد و حتی شکست برند خواهد شد، که در نهایت حتی می تواند باعث تعطیل شدن آن کسب و کار شود.

مقالات پر بازدید این هفته:

اهمیت رتبه الکسا و آنچه که باید در مورد آن بدانیم

آموزش فیلتر کردن کامنت در اینستاگرام

تاثیر پروفایل دربازاریابی اینستاگرام

آموزش بازاریابی از طریق تلگرام